Zaostřeno na kurkumu: poznejte její zdravotní přínosy

Indický šafrán nebo také sestřenice zázvoru – i pod těmito názvy možná znáte koření typické svou jasně žlutooranžovou barvou. O čem je řeč? Jasně, je to kurkuma, která se stane středobodem našeho dnešního článku, jež byste si určitě neměli nechat ujít.

Možná to nevíte, ale tohle koření najde široké uplatnění v naší kuchyni, ve které připravovaným pokrmům dodá nejen výraznější chuť, ale i zbarvení, ale zároveň nám může nabídnout i několik zdravotních přínosů. Kterých? O tom se dočtete v následujících řádcích!

Neobyčejné koření, které si zamilujete

Jak už jsme napsali o pár řádků výše – kurkuma je koření, které se získává ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Své typicky žlutooranžové zbarvení získává díky obsahu žlutého barviva kurkumin, dále v sobě obsahuje i felandren a sabinen, což jsou dvě hlavní složky.
Nejčastěji se používá v thajské, indické a perské kuchyni, takže pakliže patříte mezi příznivce těchto chutí, určitě kurkumu hojně využijete.

Kurkuma a její zdravotní přínosy

Již jsme naznačili, že kurkuma pozitivně působí na naše zdraví. Je to dáno tím, že se může pyšnit celou řadou prospěšných vlastností.

Nejenže je protizánětlivá, ale zároveň i antibakteriální, antivirová, protiplísňová i anti-mutagenní. Chcete vědět, v čem spočívají její přínosy? V tom případě čtěte dál a dozvíte se spoustu informací, o kterých jste (možná) neměli ani tušení.

Pozitivní vliv na mozek

Jako první bychom rádi vyzdvihli pozitivní vliv kurkumy na lidský mozek. Podle výzkumů vyšlo najevo, že v sobě kurkuma mimo jiné obsahuje i speciální sloučeninu, která dokáže tzv. opravovat kmenové buňky v našem mozku.

Jedná se právě o ty buňky, které se podílejí na zotavování z onemocnění neuro-degenerativního původu – například mrtvice nebo Alzheimerova choroba.

Podpora trávení

Dalším zdravotním benefitem tohoto koření je podpora trávicího systému. Kurkuma obsahuje složky, které mají za úkol stimulovat žlučník. Ten díky nim daleko více produkuje žluč, díky čemuž dochází k vyšší účinnosti trávicího systému. Kromě toho byste měli vědět, že kurkuma dokáže snížit plynatost a napomáhá i při nadýmání – užitečná informace pro ty z vás, kteří tímto nepříjemným problémem trpíte.

Pomoc při nemocech kostí a kloubů

Máte-li ve svém okolí někoho, kdo trpí osteoartrózou či revmatoidní artritidou (nebo pokud těmito onemocněními trpíte vy sami), doporučte mu kurkumu, protože i v tomto případě může pomoci. Jak? Kromě výše zmíněného se může pyšnit protizánětlivými vlastnostmi, takže při těchto onemocněních může být hodně nápomocná.

Antioxidanty v ní obsažené dokážou zničit nebezpečné volné radikály, jež se nachází v našem těle a které mají na vině poškození buněk.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Další zajímavé články

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial